Ako sa oslobodiť od pocitov viny.

Ako sa oslobodiť od pocitov viny.

Vina je jeden z najviac skrytých a najviac deštruktívnych emócii aké existujú. Aj napriek tomu, že mnoho ľudí prežíva tieto emócie denne, nikto o nich nerozpráva. Prečo?

Dôvodom je to, že sa cítime byť vinní za to, že sa cítime previnilo.

Narážame na hlboké pocity viny za rozhodnutia, ktoré sme spravili alebo nespravili a ako nás ovplyvnili v našich životoch. Vina hlboko ovplyvňuje to, čo si v myslíme sami o sebe a kto sme.

Pocit viny nám dáva signál o tom, že sme vnímaní ako neadekvátni a bezcenní. Vina rozpráva: „Nemáš hodnotu a nie si hodný.“ Informuje, že hlboko, hlboko v nás je s nami niečo zlé. Vina chce, aby sme sa skrývali a boli radšej v úzadí.

Prehovára nás k potrebe odmietať tie tienisté časti nás samých, za ktoré sme boli často kritizovaní. Tie časti nás samých, keď sme sa cítili hlboko nemilovaní a neakceptovaní.

Vina je obrovský klamár. Vedie nás k tomu, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách, aby sme žili v tieni. Chce, aby sme sa skryli pred vonkajším svetom, odkláňa nás od našej podstaty a od nás samých.

   

Klamstvá, ktoré nám vina prináša:

Buď ticho!

Si bezcenný.

Nepatríš sem.

Si beznádejný.

Všetko je tvoja chyba!

Nezaslúžiš si odpustenie.

Nezaslúžiš si žiť dobrý život

Tvoj hlas a názor nie je dôležitý.

Nie si dosť....(dobrý, pekný, chudý...).

Nemôžem ťa počúvať a ani ťa nechcem vidieť!

Nezaslúžiš si lásku, pozornosť ani náklonnosť.

Vina je opakom seba lásky a seba akceptácie.

 

Odmietame a nechceme ani len pomyslieť na tieto pocity, nie to ešte sa o nich rozprávať. Utekáme, aby sme sa vine vyhli rôznymi spôsobmi. Odmietame vinu, potláčame ju a častokrát vinu zajedáme, zapíjame, nahrádzame iným návykom.

  

Podvedome tak hľadáme cesty k vnútorným pocitom seba lásky a seba akceptácii.

Tým, že tomuto pocitu viny nevenujeme dostatočnú pozornosť, neuvedomujeme si, že opúšťame naše najkrehkejšie a najzraniteľnejšie časti nás samých. Tým, že utekáme od našich pocitov viny, opúšťame znova a znova našu bolesť a naše citlivé vnútorné dieťa. Robíme to znova a znova. Znova traumatizujeme tie citlivé časti nás samých.

Vytvárame si tak rôzne návyky a zlozvyky a len ťažko bojujeme z kilami, alkoholom a inými neduhmi.

 

Vytvárame si tak odstup od našej vnútornej podstaty, od vedomia seba samých.

Tak čo by sme mali urobiť?

Prestaň utekať, prestaň potláčať a prestaň ignorovať. Pozri sa vine zoči-voči, akceptuj tento pocit. Pomôže ti to uvoľniť vnútorné napätie. Pomôže ti to zoceliť sa. Pomôže ti to prísť znova k tvojej podstate a navráti ťa to späť k tvojej sile.

• Maj stále na pamäti, že vina na prežitie potrebuje TICHO, TAJNOSŤ a POSUDZOVANIE.

• Na preliečenie potrebuje jedinú vec a to byť k sebe viac empatický.

   

Všetci sme prišli na tento svet kompletní, ale postupne počas nášho života sme sa začali vnútorne lámať. Každá kritika, každé odmietnutie, každý posmech, každé... nám prinieslo viac a viac vnútornej bolesti. Začali sme sa k sebe správať tak, ako sa správali k nám, keď sme boli deti.

Viac a viac sme uverili, že je s nami niečo zlé. Viac a viac sme verili tomu, že len niektoré vlastnosti, len niektoré časti nás môžu byť obdivované, akceptované a ľúbené. Uverili sme, že je povolené cítiť len niektoré emócie. Tie „zlé“ zostali potlačené.

Určite ste už počuli alebo vám bolo povedané, že „chlapi neplačú“. Tak čo sa v tomto prípade bude diať v ich vnútri? Pravdepodobne vo vnútri prežívajú hlboké pocity neakceptovania a nízkej hodnoty.

Zdieľanie týchto vnútorných pocitov s ľuďmi, ktorým dôveruješ, ti pomôže uvedomiť si, že v tom vôbec nie si sám. Byť zraniteľný a nebáť sa to ukázať, nedáva vine žiadnu silu. Priam naopak. Preberáš ju ty sám.

  

Vzájomné pochopenie a uľahčenie je oslobodzujúce, jeho účinky sú okamžité.

Vzájomné vnútorné akceptovanie seba ti pomôže akceptovať iných.

Vnútri každého z nás je zranené a zahanbené dieťa, ktoré túži byť milované a akceptované v jeho celosti. Tvoje vnútorné dieťa čaká a potrebuje teba, aby si mu povedal:,, Mám ťa rád a akceptujem ťa so všetkými tvojimi nedostatkami a nedokonalosťami.“

    

Nečakaj už na nikoho, ale povedz si nahlas sám sebe to, čo potrebuješ.

Je v poriadku, byť sám sebou.

Som ľúbený!

Som tak dôležitý!

Nikto nevie všetko.

Je v poriadku plakať.

Moje pocity sú dôležité!

Je v poriadku povedať NIE.

Je v poriadku hnevať sa.

Je v poriadku poprosiť o pomoc.

Otázky na zamyslenie:

Ako sa pocity viny alebo hanby prejavujú v mojom živote?

Čo predchádza týmto pocitom, aká udalosť?

Čo si o tom vnútorne rozprávam?

    

Ak potrebuješ ďalšiu pomoc a radu, neváhaj ma kontaktovať TU

Ak by si potrebovala viac podpory, môžeš si so mňou rezervovať 45min rozhovor

spojiť sa so mňou priamo na email

cez našu stránku richnessandbeauty alebo

Facebook 

Instagram

Zdieľaj s niekym, komu môžem pomôcť

Radoslava

Jazyková úprava Mgr. Mária Kropuchová

Späť na blog