Čo s nepríjemnými myšlienkami a pocitmi?
Denne naša myseľ vyprodukuje okolo 70 000 až 100 000 myšlienok. Pomáha nám neustále interpretovať svet okolo nás. Subjektívne opisuje zážitky a pomáha nám dávať životu zmysel. Bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali, definujeme si svet okolo seba a dávame mu vlastný zmysel. Neustále označujeme a dávame nálepky veciam, že sú dobré, zlé, pekné alebo škaredé, bezpečné či nebezpečné.
Každú sekundu vysielame myšlienky a emócie vedome, ale hlavne podvedome a tak si priťahujeme rôzne životné situácie. Takže za každú svoju životnú situáciu sme zodpovední len a len my. Za to, čo prežívame, za ľudí akých si priťahujeme, respektíve ako ich vnímame. Len ty sám si ich tvorcom a spolutvorcom.
Problém nastáva v tom, že veľa ľudí sa so svojimi myšlienkami a emóciami stotožňuje. Veria im, aj keď sú subjektívne a nemusia byť založené na pravde.
Ty nie si tvoja myšlienka a ty nie si tvoja emócia.
Ty si vyberáš, čomu chceš veriť.
Veľakrát sa snažíme kognitívne, analyticky či logicky hľadať odpovede a vyplniť prázdno, ale pochopenie je oveľa komplexnejšie. Neustálym hľadaním šťastia iba vo vonkajšom svete, si vytvárame iba viac úzkosti a strachu v tom našom vnútornom svete.
Teraz je tu doba, keď sa musíme oslobodiť od ego mysle a ísť do našich sŕdc. Spojiť sa s naším vedomím, intuíciou a našim bytím.
Toto je priestor, keď sa s láskou, rešpektom a pochopením máme učiť vidieť seba a druhých.
Je to priestor mimo dobrého a zlého. Priestor bez odsudzovania seba, súdenia seba samého a zároveň aj iných.
Dnešné štúdie ukazujú, že až 90% ľudí zápasí z negatívnymi myšlienkami a pocitmi. Pocity hanby a strachu im bránia o tom vôbec rozprávať. Ak máš pocit, že by si chcel niečo zmeniť, ale nevieš ako na to, vedz, že nie si sám. S tebou nikdy nebolo nič zlé.
Hľadaj riešenia, ako opraviť svoj vnútorný dialóg. Môže to vyliečiť rany na duši, a aj na tele.
Čo teda spraviť ak prežívame nepríjemne myšlienky a pocity?
1. Nesnažme sa vyhýbať myšlienkam a emóciám. Naučme sa im prizerať a byť s nimi. Čokoľvek ignorujeme, nášmu mozgu tak dávame signál, že je to niečo, čoho sa bojíme. Čím viac sa tieto myšlienky a emócie budeme snažiť ignorovať a pozerať iným smerom, tým viac ich budeme zintenzívňovať. Je to začarovaný kruh: viac potláčania, väčšia intenzita a sila myšlienky, ktoré sa nakoniec zhmotňujú vo fyzickej chorobe.
2. Uvedomenie si, že sa nedá byť celý deň len šťastný. Naháňanie tohto pocitu môže viesť k väčšej frustrácii. Skúsme ku každej myšlienke a emócii pristupovať vedome a pýtať sa, čo nám chce povedať? Čo nám chýba a či je tam niečo, čoho by sme chceli viac? Na čom nám záleží? Vedomé myslenie, znamená cvičiť sa denne v prítomnosti. Byť prítomný iba s vlastným dychom, s každou myšlienkou a emóciou. Pomáha mi to? Je tu nejaká iná možnosť, čo by mi mohla pomôcť, cítiť sa lepšie? Čo by som mal preto urobiť?
3. Prizerajme sa na každý náš životný moment z hľadiska mortality a večnosti. Verím, že každý z nás má vnútorný zmysel vnímať svoj vlastný život, jeho krásu a krehkosť z iného uhla pohľadu. Prináša nám to viac vďačnosti za to, čo máme. Prináša nám to viac radosti do bežných činnosti. Žijeme dobu revolúcie priorít. Priorít, ako by si sa pozeral na svoj život s vedomím, že tvoja duša žije večne, ale na tejto zemi je jej hmotný život limitovaný. Sme tu na krátky čas, a aj ten premárnime obavami a strachmi. Teraz je čas, aby sme to zmenili.
4. Niekedy pomôže darovať niekomu inému to, čo chýba nám. Vyžaduje si to viac vlastnej pozornosti. Pozornosti pozrieť sa do vlastného vnútra. Zaujímať sa o niekoho, kto je možno tiež sám a cíti sa osamotene. Tým, že vidíme druhých, vidíme tak seba. Nezostávajme v tom začarovanom kruhu a staňme sa aktívnymi tvorcami svojej reality.
Čím viac budeme pristupovať vedome k sebe, myšlienkam a emóciám, ktoré vysielame, nahlas alebo si ich rozprávame iba v duchu, tým viac si ich môžeme predefinovať a zmeniť.
Tým viac si môžeš užívať krásy života a to, čo naozaj chceš.
Ak by si potrebovala viac podpory, môžeš si so mňou rezervovať 45min rozhovor
spojiť sa so mňou priamo na email
cez našu stránku richnessandbeauty alebo
Zdieľaj s niekym, komu môžem pomôcť
Radoslava
Jazyková úprava Mgr. Mária Kropuchová