Prečo ťa ľudia využívajú a prečo ich v tom nechávaš?

Prečo ťa ľudia využívajú a prečo ich v tom nechávaš?

Mávaš pocit, že ťa ľudia zneužívajú a využívajú tvoju otvorenosť vychádzať im v ústrety, vyhovieť im na úkor svojho vzácneho času, rodiny a vlastnej energie?

Ak to tak cítiš, tak vieš, že si magnetom na ľudí, ktorý nemajú vlastné emócie. Ich pozornosť sa upiera len na nich samotných. Sú to narcistické osobnosti.

,,Prečo si priťahuješ a pozývaš takýchto ľudí do svojho života? Prečo sa im snažíš neustále vyhovieť, aj keď to tak vo vnútri srdca nechceš a necítiš?“

 

Prečo neustále skrývaš svoje ozajstné, pravdivé JA?

Namiesto toho, ako neustále tráviš čas a vlastnú energiu nad tým, aby si pochopila, prečo sa títo ľudia k tebe správajú tak, ako sa správajú, využi tento čas a energiu na to, aby si pochopila, prečo im dávaš príležitosť využívať ťa znova a znova.

Ľudia, ktorí majú tendencie vyhovieť druhým za každú cenu, majú určitú formu emocionálnej závislosti. Majú nízku seba-hodnotu a malú dôveru v seba samého. Podvedome vyhľadávajú príležitosti na to, aby mohli uspokojiť druhých, len aby sa nemuseli pozrieť na fakt, že potrebujú od nich ohodnotenie, lásku a pozornosť. Až potom sa cítia kompletní majúci pocit vlastnej hodnoty.

Ak chceš z toho kruhu von, musíš si uvedomiť svoju spoluúčasť na danej situácii, v ktorej sa nachádzaš. Vonkajšie situácie si priťahujeme podľa našich vnútorných vzorcov, ktoré sme sa naučili ešte ako deti. Ako si sa ich naučila, môžeš sa ich aj odučiť. Dôležité je, priniesť vedomie do týchto časti seba, nie preto, že je s nami niečo zlé, ale preto aby si pochopila, že máš tu moc zmeniť svoju realitu.

  

Skús sa zamyslieť a hľadaj pochopenie:

Prečo si si pritiahla danú osobu do svojho života?

Prečo podvedome hľadáš pochvalu, akceptáciu od druhých?

Prečo sa bojíš hovoriť vlastnú pravdu?

Prečo sa bojíš odmietnutia?

    

Keď pochopíš, že na konci všetkého, čo v živote hľadáš je pocit, začneš sa na svet a ľudí okolo seba pozerať ináč. Pochopíš, že nie ľudia či materiálne veci sú zdrojom pocitov, po ktorých túžiš, ale len ty sama. Ty sama máš aj možnosť vytvárať si tieto pocity.

Každý z nás má ten interný zdroj, ktorým si vieme naplniť akýmkoľvek pocitom, ktorý hľadáme.

Počas detstva sme prevzali vzorce správania sa, vnímania seba a života. Počas života si vytvárame podvedomé individuálne myšlienky, pocity, ktoré sú založené na pozorovaniach okolia.

Aj napriek tomu, že vzorce správania, ktoré sme si v detstve vytvorili sú pre nás bolestné, nefunkčné a obťažujúce, opakujeme ich aj v dospelosti, pretože tieto pocity už poznáme.

   

Stalo sa to vtedy, keď….(príklady rodičovskej nevšímavosti)

- Naši rodičia opakovane nedodržiavali svoje sľuby.

- Keď rodičia tu neboli pre teba, v momentoch pre teba veľmi dôležitých.

- Keď ťa rodičia ignorovali alebo ti povedali, aby si bol ticho, keď si chcel niečo povedať.

- Keď sa ti rodičia vysmievali, že si veľmi citlivý pri prežívaní svojich pocitov.

- Keď ti rodičia venovali pozornosť iba vtedy, keď niečo od teba chceli.

- Keď rodičia neprejavili emóciu , pokiaľ si nespravil niečo, čo chceli oni.

- Keď si ťa rodičia nevšímali, keď si bol smutný.

- Keď rodičia dávali prednosť svojej závislosti pred tebou. (alkoholu, práci...)

- Keď rodičia odmietali pomoc, ktorá by im pomohla pracovať s ich problémami, aj keď vedeli, že ti ubližujú.

  

Tvoje názory, myšlienky, pocity a potreby vytvárali nepríjemné reakcie u dospelých. Preto bolo pre teba jednoduchšie robiť veci, ktoré sa ľuďom páčili, ako ísť vlastnou cestou a byť sama sebou.

Emocionálna závislosť, nízke sebavedomie a podlízavosť sú naučené vzorce správania. Teda také správanie, ktoré poslúžilo v momente, keď sme si ho vytvorili. Od vtedy však už pretieklo veľa vody a my sme už z týchto starých vzorcov správania vyrástli. Aj napriek tomu, že sú už dávno po záruke, my ich aj tak znova a znova oživujeme. Znova otvárame naše rany z detstva a prežívame tie známe pocity, aj keď sú tak bolestivé a deštrukčné.

Opakovane sme potláčali našu vlastnú identitu, prehliadali svoje vlastné potreby, vlastnú osobnosť a potláčali naše emócie. Robili sme to vtedy, robíme to aj teraz a takto zotrvávame v tých vzťahoch, ktoré už nefungujú.

Keď neustále zrádzame vlastné hodnoty, limity a hranice, vnútorne sa utvrdzujeme, že vzťahy môžeme vytvárať jedine potláčaním svojich vlastných potrieb.

To sa deje len do času, keď sa rozhodneš zmeniť tieto mentálne a emocionálne rovnice. Vždy je čas a priestor na to, aby si konečne povedala DOSŤ. Vždy je čas na to, aby si sa konečne začala učiť dôvere a rešpektu v samú seba. Nájdi v sebe tú silu pozrieť sa do vlastného vnútra, zoči-voči svojim vnútorným bolestiam, od ktorých sa tak snažíš unikať.

Od bolestí, pred ktorými si zakrývaš oči.

Je to ťažké a bolestivé, pozrieť sa na vlastné tiene. Ten bolestivý pocit opustenia a odmietnutia. Znova prežívame pocity nepočutia, nevidenia, pocity prázdnoty a ničoty.

Naša akceptácia týchto bolestí je ale jediná cesta z kruhu von. Naša empatia a vlastný súcit k sebe samému je kľúčom k slobode a k zmene.

V deň, keď sa tak rozhodneš, začneš sa meniť a vnútorne silnieť. V momente, keď zmeníš svoje štandardy a začneš očakávať viac od seba a ľudí okolo teba, začneš meniť svoju realitu. Keď už nebudeš viac akceptovať takéto správanie a nebudeš viac akceptovať takých ľudí okolo seba, vtedy začne vnútorne silnieť.

Len vtedy, keď sa rozhodneš preniesť svoje vedomie do podvedomých vzorcov správania, vzniká moment na tvojej ceste upevňovania si svojho sebavedomia, teda vedomia SEBA.

 

Jednou z najťažších vecí, ktoré dnes môžeme urobiť, a pritom sú tak jednoduché je,

hovoriť to, čo práve cítime a hovoriť svoju vlastnú pravdu.

Nemeň sa preto, aby ťa mali ľudia radi. Maj sa rada tak, aby ťa mali radi tí správni ľudia.

Ľudia ťa začnú mať radi preto, kto si vo svojom vnútri.

  

 

 

Ako ešte povedať NIE

Ďakujem, že na mňa myslíš, ale tentokrát neprídem. Budem sa ale tešiť na naše ďalšie stretnutie.

Som rada, že sa ti páči môj vkus a moje oblečenie, ale darovať ti ho nemôžem. Ak by si chcela, môžem ti poradiť, kde som si to kúpila.

Posedenie v reštaurácii je super, ale momentálne by som prijala radšej kaviareň.

  

Na začiatku je veľmi ťažké povedať nie a komunikovať svoje pocity bez toho, aby sme obviňovali druhých. Prináša to pocity viny, obáv a sklamania. Začni postupne, ale buď pri tom pevná, bez akýchkoľvek výhovoriek a ospravedlňovaní. Pokračuj aj cez vnútornú neistotu, ktorá bude prirodzenou súčasťou tejto zmeny. Aj napriek tomu, pokračuj a stoj si za svojim.

Čo je pre teba dôležité a aké sú tvoje priority? Akoby si chcela, aby tvoj život vyzeral o rok, o dva? Tieto otázky ti napomôžu k tomu, aby si dala seba vždy na prvé miesto, a vedela, kedy povedať NIE a kedy ÁNO.

V živote sú veci, ktoré môžeme kontrolovať, a aj také, ktoré nemôžeme. Jednou z vecí, ktoré kontrolovať môžeme, sú ľudia, ktorých si pozývame do našich životov.

 

Vždy začni od seba.

Neobávaj sa stratiť ľudí. Obávaj sa stratiť seba, tým, že sa snažíš neustále vyhovieť druhým.

  

Ak by si potrebovala viac podpory, môžeš si so mňou rezervovať 45min rozhovor

spojiť sa so mňou priamo na email

cez našu stránku richnessandbeauty alebo

Facebook 

Instagram

 

Zdieľaj, ak poznáš niekoho komu to môže pomôcť.

Radoslava

Jazyková úprava Mgr. Mária Kropuchová