Nevypovedané emócie prežívajú v našich orgánoch

Nevypovedané emócie prežívajú v našich orgánoch

Pochopenie bolestí z minulosti je nevyhnutnosťou k vytváraniu nového života. Pochopenie bolestí z minulosti je cesta ku koreňom ich vzniku a je to cesta k ich podstate.

Udalosti vstupujú do nášho života cez pocity a stávajú sa naším vnemom. Každú životnú situáciu preciťujeme našimi piatimi zmyslami a vytvorená emócia prechádza celým naším bytím. Postupne chce odznieť, ale mentálne jej v tom bránime. Bránime jej, lebo plakať znamená slabosť a hnevať sa nepatrí. Nechceme už riešiť minulosť, lebo ju už nemôžeme zmeniť...Odmietame naše vnútorné obrazy, myšlienky a pocity, ale zároveň ich tým v sebe potláčame. Ony v nás ale žijú a cyklicky sa opäť po čase vracajú do nášho zorného uhla. Scenár aj ľudia sú už iní, ale emócia tá istá, stále volá o našu pozornosť.

V prípade, že nenájdeme okamžité riešenie, ktoré by bolo uspokojujúce, pokiaľ nevyjadríme našu emóciu, tento pocit začína byť biologický pocitový vnem a postupne sa začína prejavovať aj na fyzickej úrovni.

„Je to nestráviteľné“ ovplyvňuje to náš žalúdok.

„ Je tu dusno, nemôžem dýchať“ ovplyvňuje to naše pľúca.

„Je to odporné“ toto ovplyvňuje naše hrubé črevo.

Vždy, keď nie je možné prejaviť a vyjadriť naše pocity, potláčame ich do podvedomia, do mysle, do mozgu, do tela, do buniek aj do energetického tela.

Každá bunka nášho tela je prepojená so skupinou mozgových neurónov, ktoré sú prepojené biologickou funkciou. Vnímanie našej mysle nám umožňuje určiť typ prežitého pocitu, ktorý nás bolel, zostal nevypovedaný a zároveň, aj ktorý orgán to ovplyvňuje.

A platí to aj naopak. Každá choroba, a teda každá naša bunka, ktorá je ovplyvnená, rozpráva o tom, ktorá pocitová udalosť má byť vypovedaná, oslobodená a takto následne aj preliečená.

Viktor E. Frankl v knihe Hľadanie zmyslu života píše: „ Medzi podnetom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sila vybrať si našu reakciu. V našej reakcii je skrytá naša sloboda a vnútorný rast.“

Inými slovami, našou najväčšou vnútornou silou je schopnosť vedome hľadať a analyzovať cestičky vnútorných procesov. Myšlienky, vzorce správania a pocity. Schopnosť postupne ich v sebe identifikovať , vedome k nim pristupovať, a tak ich postupne meniť. Bez vedomého prístupu k nášmu životu aj jeho problémom, nám emócie a vzorce správania ostávajú v úzadí, v našom podvedomí a potichučky, nevedomky majú kontrolu nad našimi životmi.

Keď nás v živote niekto alebo niečo podráždi, keď si všímame, čo sa nám nepáči, prebúdza sa v nás niečo, čo má spoločného menovateľa z čias minulých. Naše bolestivé momenty v začiatkoch nášho života. Začíname byť impulzívni, reaktívni alebo sa stiahneme, uzatvoríme a odchádzame. Stáva sa to práve v týchto momentoch, keď naše podvedomie preberá kontrolu nad naším správaním.

Amygdala, reaktívna časť nášho mozgu je scenáristom nášho života a ovplyvňuje naše správanie aj rozhodovanie. Je tu len malý priestor na vedomý prístup k rozhodovaniu sa, k našej kreativite alebo zvedavosti. Naša pozornosť spočíva čisto len v ochrane nás samých, a nie sme schopní vidieť situáciu jasne, a aj z druhej strany.

Náš mozog kontroluje naše správanie aj naše reakcie a emócie. Funguje omnoho rýchlejšie ako naše vedomé a racionálne myslenie. Funguje na základe našich doterajších emocionálnych zážitkov, ktoré sú veľmi silné a zanechali na našich životoch omnoho hlbšie odtlačky ako naše racionálne myslenie.

Práve v týchto momentoch sa spája naše dospelé vedomie s panickou časťou nášho zraneného vnútorného dieťaťa. Tá časť v nás, ktorá obmedzila časť nášho mozgu zvanú prefrontálnu kôru – prefrontal cortex. Naše vedomé sa zúžilo na vnímanie danej situácie len obmedzene.

 

Začali sme život vnímať cez naše vnemy.

 

Súčasnú situáciu vnímame cez filtre vystrašeného dieťaťa v nás. V obrannom postoji a v preťaženom nervovom systéme. Traumaticky znova prežívame našu minulosť. Znova a znova opakujeme podobné vzorce až do bodu, keď si uvedomíme a sme schopní vidieť aj nové, iné riešenia.

Dobrá správa je, že dnešná moderná veda, ktorá skúma fungovanie našej mysle – Neuroscience potvrdzuje, že naše staré vzorce môžu byť zmenené a transformované, až keď sú aktivované v našom vedomí. Potvrdzuje aj to, že táto zmena nemôže nastať len cez náš intelekt a mentálne porozumenie. Potvrdzuje, že to musíme precítiť, aby sme to preliečili.

 

A práve z nášho pohľadu v negatívnych životných situáciách je skrytá naša sila. Tu je naša príležitosť potencionálne rozšíriť pomyslenú priepasť medzi to čo sme potrebovali a čo sme nemali. Práve v týchto situáciách môžeme priniesť svetlo do nášho života na všetko, čo nás ohrozovalo. Práve v negatívnych životných situáciách máme možnosť urobiť niečo iné, a takto si následne vychutnať slobodu.

Na to, aby sme sa oslobodili od potlačených strachov a ťaživých pocitov je potrebné urobiť niečo, čo v nás patriarchálna spoločnosť potláčala. A to je cítiť a pracovať s našimi pocitmi. Naučiť sa vnímať naše emócie, pocity a vnemy. Je potrebné sa naučiť vnímať naše emočné telo.

Kultúrna karanténa nás po tisícky rokov učila nevšímať si seba, nevšímať si naše kvality a funkcie, ktoré sú tak dôležité a potrebné na prežitie. Po celé generácie sme boli učení vidieť kvality a hodnoty ako niečo povrchné, irelevantné, slabošské alebo patriace iba dievčatám. Chlapci predsa neplačú...

Na to, aby sme vytvorili lepší vnútorný aj vonkajší svet je dôležite kultivovať v sebe tieto kvality ako sú starostlivosť o seba, aj o druhých, jemnosť, súcit, vzájomná spolupráca, vzájomnosť, miernosť, chápavosť, empatia, senzitívnosť, suverenita, schopnosť vzájomne sa vypočuť a pochopiť.

Bez vedomého prístupu k nášmu životu sa môžeme cítiť ako v neustálom kolotoči, frustrovane a vnútorne izolovane. Hľadáme, a ani nevieme čo. Opakovane sedíme v emocionálnej húsenkovej dráhe, ktorá nás neustále privádza späť do zdroja príčin. Do krajiny nášho detstva. Prenáša nás to naspäť do minulosti a dáva nám príležitosť na to, aby sme ju transformovali, preliečili svoje vnútro, a aby sme to už nemuseli prežívať zas a znova.

 

Nemôžeme vstúpiť do nového sveta, nemôžme vytvárať nové reality dovtedy, kým sme dostatočne nespracovali náš starý vnútorný svet.

 

Na to, aby sme mohli žiť novú realitu a mohli vytvárať pre nás lepší vnútorný svet je potrebné dostatočne spracovať náš starý vnútorný svet. Spracovať, pochopiť a odpustiť sebe aj všetkých zúčastneným.

Je len na nás, vytvoriť si vnútornú bezpečnosť, aby sme nielen prežívali, ale aj naozaj naplno žili.

 

Teraz je ten čas na to, aby sme znova vytvorili vzťah sami so sebou.

Teraz je ten čas hľadať naše potreby, z ktorých môžeme prosperovať my všetci.

Teraz je ten čas, keď končí éra, ktorá potláčala tieto naše ľudské potreby, dávala nám pocity viny za to, čo sme potrebovali, a že sme za to tak vnútorne trpeli.

 

Každý z nás má vlastné dedičstvo bolestí, ktoré volajú o našu pozornosť, a sú zároveň súčasťou nás všetkých. Pomaly krok za krokom, každý deň o kúsok viac a lepšie. 

 

Ďakujem

Radoslava

Jazyková úprava Mgr. Mária Kropuchová

 

Odberajte náš týždenný newsletter

 

Ak by si potrebovala viac podpory, môžeš si mnou rezervovať 45min rozhovor

spojiť sa so mňou priamo na email 

cez našu stránku richnessandbeauty alebo

Facebook 

Instagram

  

Stiahni si zadarmo pomocné pracovné zošity  

  

Prečítaj si ešte doplňujúce články:

Vieš rozpoznať, čo práve cítiš a čo ti dané emócie či pocity chcú napovedať?

Prečo čas rany nelieči a prečo je dôležité ich začat liečiť.

Naša najdôležitejšia životná práca

    

Odporučenie z esenciálnych olejov na tento týždeň od Richness & Beauty:

Objednávka v obchode

DEEP BLUE

OLEJ ÚĽAVY OD PSYCHYCKEJ AJ FYZICKEJ BOLSTI

DEEP BLUE

DEEP BLUE

Pomáha sa vysporiadať s emocionálnou bolesťou a emocionálnymi ranami, ktoré sa následne prejavujú psychosomaticky aj v podobe fyzickej bolesti.

Učí nás ako sa vysporiadať s bolesťou, prijať ju a zobrať si z nej ponaučenie. Každá bolesť je naším učiteľom a keď ju prijmeme na emocionálnej úrovni, môže rýchlo ustúpiť aj na fyzickej úrovni.

Obsahuje bylinky so silnými protizápalovými účinkami, ktoré účinne pôsobia pri zápale svalov, kostí, kĺbov aj zubov a takmer okamžite dokážu uvoľniť bolesť.

• 2-3 kvapky do difúzera

• 2-3 kvapky zmiešať s čajovou lyžičkou kokosového oleja vmasírujte na boľavé miesto.

• Pri chronickej bolesti odporúčame aplikovať 3 až 4 krát denne.

Zloženie: Mäta prieporná, Vratič, Rumanček kamilkový, Slamienka, Osmant, Gáfor, Gaultéria

 Objednávka v obchode